Zajednica povratnika nastavlja internacionalizaciju kulture sjećanja
Beč, 11.-13. prosinca 2023.
U organizaciji Veleposlanstva RH u Republici Austriji, Veleposlanik Daniel Glunčić svečano je otvorio veliku multimedijalnu izložbu fotografija postavljenu u prostoru Udruge hrvatskih poduzetnika u Beču. Svečanosti su nazočili, uz veleposlanika Glunčića, i opunomoćeni ministar gospodin Silvio Kus, potpredsjednici UHP-a Niko Ilić i Milan Lulić, prof. dr. sc. Ante Nazor i dr. sc Ana Holjevac Tuković, akademski slikar Nevenko Letić, izaslanstvo Zajednice povratnika, te uvaženi hrvatski poduzetnici iz Beča.
Prikazan je i dokumentarni film "Mirna reintergracija hrvatskog Podunavlja" te predstavljene publikacije "Pravo na dom" i "Mirna reintegracija - pobjeda razumom".
O projektu su govorili autori Branko Pek i dr. sc. Ana Holjevac Tuković, domaćin Niko Ilić i veleposlanik Daniel Glunčić koji je izložbu proglasio otvorenom.
Budući se nalazimo u vremenu Došašća, u ime Zajednice povratnika Osječko-baranjske županije, predsjednik Branko Pek uručio je organizatorima i domaćinima prigodne darove, a posebno iznenađenje za Veleposlanika Glunčića priredio je akademski slikar Nevenko Letić iz Belog Manastira, poklonivši mu svoj umjetnički rad, ulje na platnu - sliku jednoga od najpoznatih simbola Domovinskog rata, gaženje "crvenog fiće" na najvećem cestovnom raskrižju u Osijeku 27.6.1991. godine nakon čega je uslijedila okupacija Baranje ulaskom tenkova i vojnik transportera Novosadskog korpusa JNA preko Batinskog mosta na Dunavu u Beli Manastir.
Veleposlanik Glunčić vrlo je emotivno primio ovaj vrlo vrijedan unikatni dar i biranim rijećima zahvalio autoru Nevenku Letiću u ime hrvatskoga Veleposlanstva.
U ime Zajednice povratnika (bivših prognanika) Branko Pek je naglasio da su brojni prognanici, odlazeći u progonstvo, svoje privremene domove našli u susjednim zemljama, pa tako i u Austriji, koja nas je primila raširenih ruku, posebno u Gradišću gdje stoljećima žive gradišćanski hrvati.
Postav izložbe prati slijed događaja u Domovinskom ratu od velikosrpske agresije, progonstva, uloge međunarodne zajednice u ratu u Hrvatskoj, do povratka, obnove i razminiranja. U svrhu lakšeg praćenja izložbe i njezinih poruka tiskani su katalozi na Hrvatskom i Engleskom jeziku.
Ovaj jedinstveni događaj pobudio je veliki interes medija u Austriji a došla je i snimateljska ekipa STV-a iz Osijeka.
Zbog velikog interesa i prepoznatog značaja i vrijednosti ovog projekta Udruga hrvatskih poduzetnika iz Beča organizirala je još jedno svečano predstavljanje za srijedu 13. prosinca u 18 sati. Na ovu svečanost odazvali su se brojni hrvatski poduzetnici koji žive i rade u Beču a aktivni su u svojoj udruzi hrvatskih poduzetnika UHP - Beč.
Ovoga puta svečanost je otvorio predsjednik udruge hrvatskih poduzetnika gospodin Goran Tomašević sa svojim zamjenicima Milanom Lulićem i Nikom Ilićem, a o projektu je govorio autor Branko Pek i ovoga puta zahvalivši domaćinima ali i Austrijskoj državi i narodu koji je velikodušno primio hrvatske prognanike u svoje domove u najtežim danima agresije na Republike Hrvatsku 1991. godine. Pek je naglasio da projekt, koji se provodi u okviru "Kulture sjećanja" sadrži izložbu fotografija, dokumentarni film, monografiju "Pravo na dom" i knjigu "Mirna reintegracija - pobjeda razumom". Nakon prikazivanja filma posjetitelji su s velikim zanimanjem razgledali postav izložbe nakon čega je nastavljeno ugodno druženje i razgovor s autorom.